ردیابی موقعیت مکانی

ردیابی موقعیت مکانی با گوگل مپ در سال 2020

ممکن است از خود بپرسید چگونه ردیابی موقعیت مکانی با گوگل مپ تغییر کرده باشد. البته اگر اندروید یا ios شما به آخرین نسخه آپگرید شده باشد، شاهد این بوده که برنامه های موبایل های هوشمند به روز رسانی هایی در امکاناتی که با دسترسی به اطلاعات مربوط به محدوده مکانی شما میسر است انجام داده اند. در این پست قصد داریم این امکانات جدید را معرفی کرده و اطلاعاتی را در مورد اینکه چگونه تنظیمات موقعیت یابی را به دلخواه خود تنظیم کنید در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تنظیمات ردیابی موقعیت مکانی در ios 13

با آپگرید شدن به ios 13، این نرم افزار اکنون به صورت دوره ای به شما یادآوری برنامه هایی را می کند که محل شما ردیابی می کنند و در صورت تمایل به شما امکان می دهد تنظیمات فعلی را تغییر دهید. شما سه گزینه دارید – به برنامه اجازه دهید همیشه موقعیت مکانی شما را ردیابی کند ، یا فقط زمانی که برنامه در حال اجراست ، و یا اینکه اصلا ردیابی نکند.

البته این تنظیمات اولیه و درونی برنامه برای اولین بار زمانی که از شما اجازه می خواهد تا موقعیت شما را ردیابی کنید پیکربندی می شود.

ردیابی موقعیت مکانی

حال وقتی برنامه دیگری اجازه ردیابی مکان شما را می خواهد پاپ آپی ظاهر می شود که متنی خاکستری رنگ زیر گزینه ها به شما توضیحی می دهد چرا یک برنامه می خواهد بداند شما کجا هستید. به عنوان مثال ممکن است این متن به شما نشان دهد که هدف برنامه بررسی رستوران های اطراف یا پیش بینی وضعیت آب و هوای محلی یا هر چیز دیگری باشد.

البته این تنظیمات را می توانید هر زمانی انجام دهید. برای اینکار به تنظیمات(Setting)–خصوصی(privacy) و در نهایت به سرویس های مکانی (location services) بروید. سپس لیستی از همه برنامه هایی که به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند ، انتخاب خواهید کرد و چهار گزینه برای انتخاب پیش رو خواهید داشت که عبارت اند از: هرگز ، زمان بعدی ، در حالی که از برنامه استفاده می کنید و همیشه. هر برنامه ای نمی خواهد موقعیت مکانی شما را بصورت شبانه روزی ردیابی کند ، بنابراین ممکن است گزینه آخر ظاهر نشود ، اما برنامه ای که شما همیشه روی آن تنظیم می کنید ، آن یادآوری های دوره ای را بی درنگ می کند.

ردیابی موقعیت مکانی

حال برای اینکه برنامه های مختص خود سیستم عامل را کنترل کنید باید به system services بروید. به عنوان مثال ، ممکن است شما از HomeKit و Find My iPhone بخواهید که مکان شما را بشناسد ، اما از اپلیکشن های دیگر نخواهید. توجه داشته باشید که از همان صفحه location services م می توانید ردیابی را به طور کامل خاموش کنید. با غیرفعال کردن این تنظیم ، هیچکدام از برنامه های شما قادر نخواهند بود بدانند تلفن شما کجاست یا سابقه ای از ضبط کنند.

تنظیمات ردیابی موقعیت مکانی در اندروید 10

اندروید قبل از آپگرید اخیر خود در تنظیمات موقعیت مکانی از سیستم عامل iOS عقب مانده بود اما به آپگرید شدن به اندروید 10 نظراتی را به خود جلب کرده است. البته این تنظیمات بسته به شرکت سازنده تلفن همراه شما ممکن است متفاوت باشد. لبته در نسخه اندرویدی مانند نسخه ios به شما یادآوری نمی شود که چه اپلیکیشن هایی خواهان ردیابی موقعیت شما هستند. اما می توانید ردیابی موقعیت مکانی را برای برنامه های به صورت انفرادی به همان روش تنظیم یا غیرفعال کنید: از تنظیمات ، روی موقعیت مکانی(locations) بزنید تا ببینید کدام یک از برنامه های نصب شده شما علاقه مند به اطلاع از موقعیت فعلی یا آینده شما خواهند بود.

ردیابی موقعیت مکانی

توجه داشته باشید که برنامه ها به سه دسته تقسیم می شوند: برنامه هایی را که می توانند مکان شما را در تمام مدت ثبت کنند ، برنامه هایی که می توانند موقعیت مکانی شما را فقط در هنگام استفادهثبت کنند و برنامه هایی که به هیچ وجه نمی توانند مکان شما را ردیابی کنند.

برخلاف ios در نسخه اندرویدی متنی وجود ندارد که توضیح دهد چرا برنامه ها می خواهند مکان شما را ردیابی کنند. برای اینکه به این موضوع پی ببرید راه هایی وجود دارد. در ابتدا باید بدانید که بیشتر اوقات این امر کاملاً واضح است ، اما اگر شک دارید ، با توسعه دهنده برنامه یا در لیست برنامه ها مشورت کنید یا ردیابی موقعیت مکانی را خاموش کنید و ببینید که کدام قسمت های برنامه کار نمی کند.

برای اینکه ردیابی در تلفن خود را به طور کامل متوقف کنید ، گزینه Use location را در زمان صفحه موقعیت مکانی خاموش کنید. این باعث می شود همه برنامه های نصب شده شما و گوگل را از دسترسی به موقغیت شما باز دارد.

البته ناگفته نماند گوگل ویژگی هایی که به موقعیت مکانی شما مربوط است را همیشه یادآوری می کندو همیشه تنظیماتی اضافی داشته و به عنوان مثال مکانهای جدید را بر اساس مکانی که قبلاً در آنجا بوده اید توصیه می کند ، به شما یادآوری کند که مکانها را رتبه بندی و بررسی کنید ، و به شما اجازه دهید مراحل خود را دوباره بازیابی کنید ، و غیره اگر نمی خواهید این اتفاق بیفتد ، روی صفحه موقعیت مکانی روی Advanced ضربه بزنید ، سپس سابقه موقعیت مکانی Google را غیرفعال کنید.

نکته آخر

به یاد داشته باشید که برنامه ها روش های دیگری برای دسترسی به موقعیت شما دارند به عنوان مثال از طریق آدرس IP یا گذاشتن نظر و بررسی روی مکان های ثبت شده در گوگل. یکی از راه هایی که برنامه هادر اپل و گوگل می توانند در جایی که شما هستید را پیدا کنند ، اسکن کردن شبکه های وای فای و دستگاه های بلوتوث است. اگر این شبکه ها و دستگاه ها به رسمیت شناخته شوند ، می توانند موقعیت مکانی شما را لو دهند. به عنوان مثال اگر همیشه در یک کافی شاپ محلی از وای فای رایگان استفاده می کنید.

قابل ذکر است در اپل برای جلوگیری از این لو رفتن می توانید به general location setting بروید اما در مورد اندروید برای متوقف کردن این نوع ردیابی موقعیت مکانی ، باید به location بروید و روی WiFi and Bluetooth scanning برای خاموش یا روشن کردن ضربه بزنید.

ردیابی موقعیت مکانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *