فضاپیمای سرنشین دار دراگون

پروژه مریخ اسپیس ایکس؛پرواز نمایشی فضاپیمای سرنشین دار دراگون

طبق گزارش ها ، اسپیس ایکس در ماه مه (اردیبهشت) 2020 برای اولین بار از فضاپیمای سرنشین دار دراگون خود پروازی نمایشی ارائه خواهد داد. کمپانی فناوری اکتشافات فضایی ، با نام اختصاری اسپیس ایکس(SpaceX) ، یک شرکت خصوصی تولیدکننده هوافضا و شرکت خدمات حمل و نقل فضایی است که مقر آن در هاتورن ، کالیفرنیا است. این شرکت در سال 2002 توسط ایلان ماسک با هدف کاهش هزینه های حمل و نقل فضایی به منظور فتح مریخ تأسیس شد. البته اگرچه این پرواز برای ماه مه 2020 هدف گذاری شده است اما به گفته مجله خبری Ars Technica ، پرواز به اصطلاح دمو 2 ممکن است تا خرداد با تاخیر بیافتد.

بیشتر بخوانید:

ثبت واضح ترین تصویر از سطح خورشید با تلسکوپ خورشیدی “اینویِی”

سازمان پژوهش های فضایی اسپیس ایکس مستقل از فضاپیماهای سایوز

یک پرواز آزمایشی موفق با فضاپیمای سرنشین دار دراگون هفت نفره گامی بزرگ به سمت هدف اصلی کمپانی اسپیس ایکس برای انتقال فضانوردان از زمین به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است. در واقع اینکار باعث خواهد شد که ایالات متحده دیگر به برنامه سایوز روسیه متکی نباشد و ناسا برای اولین بار بعد از تعطیلی برنامه شاتل فضایی در سال 2011، از خاک ایالات متحده فضانوردان را به فضا بفرستد.

آزمایش موفقیت آمیز “تست فرار در هنگام پرواز” در ژانویه 2020 ، مجموعه ای ازاندازه گیری ها و ارزیابی های مهم فضاپیمای سرنشین دار دراگون را شامل شد که آزمایشات سال 2019 پرواز بدون سرنشین را توسط این فضاپیما تکمیل کرده است.

اما در سال 2019 همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. نیاز به آزمایش دقیق وقتی برجسته شد که موتورهای سوپر دراکو یک دراگون سرنیشن دار طی آزمایشی زمینی منفجر شدند. در واقع این مساله به این دلیل جدی است این موتور ها می بایست فضاپیما را در صورت بروز ناهنجاری جدی هنگام پرتاب از موشک جدا کنند.

ایلان ماسک : ” شبیه سازی اولین پرواز فضاپیمای سرنشین دار دراگون /فالکون 9

در اواخر سال 2019 میلادی، ایلان ماسک ، بنیان گذار و مدیر عامل اسپیس ایکس، ویدئوی کوتاهی را در صفحه توییتر خود از نمونه شبیه سازی شده فضاپیمای سرنشین دار انتشار داد تا نشان دهد ماموت سرنشین دار جدید چگونه خواهد بود و چگونه با استفاده از سیستم موشکی قابل استفاده مجدد این شرکت به فضا پرتاب خواهد شد.

فضاپیمای سرنشین دار دراگون

این سیستم پرتاب موشک علاوه بر اینکه کپسول فضانوردان را باز خواهد گرداند ، موشک اصلی را که قرار به زمین برگردد را پشتیبانی کرده و هم چنین دماغه موشک را به یک کشتی فضایی با یک شبکه عظیم هدایت خواهد کرد.

ا

همکاری ناسا با استارلاینر بوئینگ

ناسا همچنین برای ساخت فضاپیمایی مشابه فضاپیمای سرنشین دار دراگون با بوئینگ همکاری دارد. اما استارلاینر CST-100 شرکت بوئینگ با مجموعه ای از مشکلات پیرامون قابل استفاده بودنش مواجه شده است. یک پرواز آزمایشی در دسامبر سال 2019 که قرار بود برای اولین بار روی سکوی با ISS انجام شود ، پس از آنکه یک مشکل نرم افزاری مانع از ورود آن به مدار صحیح برای ورود آن به ایستگاه فضایی شد ، با شکست روبرو شد. از آن زمان مشکلات دیگر پدیدار شدند که بوئینگ را مجبور به بررسی مجدد سیستمهای کلیدی این فضاپیما می کند.

مطلب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *