نخ بخیه فرآوری شده از پوست انسان

نخ بخیه فرآوری شده از پوست انسان عملکرد بهتری دارد؟

نخ بخیه فرآوری شده از پوست انسان ممکن است یک اختراع مهم برای پیوندهای بافت و ترمیم اعضای بدن باشند. این بافت “نساجی شده از پوست انسان” توسط محققان موسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه ساخته شده است.
برخلاف الیاف مصنوعی کاربردی در بخیه و پیوند، نخ تولید شده از سلول های پوستی واکنش سیستم ایمنی بدن را تحریک نکرده و از التهاب در بیماران جلوگیری گرده و خطر پس زدن را کاهش می دهد. به گفته محققان برای اینکار لایه هایی از سلولهای پوست انسان را به صورت نوارهای طولانی برش داده و سپس آنها را در ماده ای مانند نخ که می تواند به اشکال مختلفی ساخته شود، می پوشانند.

نیکلاس لوقو (L’Heureux) یکی از محقققان فرانسودی اذعان داشت: “در ازمایشگاه با سلولهای انسانی طبیعی شروع کرده و آنها را یک ظرف نگهدارنده پلاستیکی رشدمی دهیم. سپس سلولها با هم ترکیب شده و ماتریکس خارج سلولی یا ECM “را ، تولید کرده و می بندند. ECM پیوند دهنده ی اصلی تقریباً هر اندام در بدن بوده که فراوان ترین و مهم ترین بخش از آن را پروتئینی به نام کلاژن تشکیل می دهد. در شرایط مناسب ، سلول ها لایه ای از ECM را در انتهای ظرف به صورت یک ورق تشکیل داده و ته نشین می شوند

نخ بخیه فرآوری شده از پوست انسان

دانشمندان سپس این صفحه را که به آن CAM می گویند به نوارهایی با عرض فقط چند میلی متر برش می دهند. نخ بخیه فرآوری شده از پوست انسان را می توان مستقیماً به عنوان نخ استفاده کرد یا به صورت رشته هایی با خواص متفاوت پیچید. این فرایند به محققان اجازه می دهد تا محصولاتی تولید کنند که که برای صنعت بافندگی و ریسندگی مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته “لوقو” هدف اصلی تولید پیوند عروقی است که با استفاده از نخ CAM ساخته می شود. برای نمایش اثبات این عمل ، محققان از نخی مبتنی بر پوست برای دوختن زخمی روی موش استفاده کردند. دانشمندان در حال ساخت نمونه های اولیه هستند و به زودی آزمایش این پیوندها را در حیوانات دیگر شروع خواهند کرد تا در نهایت به آزمایشات انسانی پرداخته و از این نخ ها برای بهبود به بیمارانی که از بای پس قلب یا بای پس پا رنج برده یا بیمارانی که به پیوند عروقی برای همودیالیز نیاز دارند ، استفاده خواهند کرد. “

البته دانشمندان فرانسوی دستاوردهای موفق دیگری از این قبیل داشته اند که امید به موفقیت این پروژه را زیاد می کند. به عنوان مثال “لوقو” و همکارانش ل لایه های پوستی را در آزمایشگاه پروش داده و برای پیوند در بیماران رنج برده از سوختگی استفاده کرده اند و هم چنین در عملی مشابه به ترمیم آسیب های عصب های آسیب دیده پرداخته اند .

برگرفته از:

Human textiles: A cell-synthesized yarn as a truly bio material for tissue engineering applications

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *