نقطه ضعف احتمالی کروناویروس

دانشمندان تصویری در سطح اتمی از نقطه ضعف احتمالی کروناویروس انتشار کردند

نقطه ضعف احتمالی کروناویروس پیدا شد؟

دانشمندان در حال مطالعه برای کشف نقطه ضعف احتمالی کروناویروس جدید تصویری با وضوح اتمی از” پروتئین اس” را که اهمیت زیادی در انتقال دارد، منتشر کرده اند. دانشمندان تصویری با وضوح اتمی از پروتئینی که کروناویروس جدید برای دستیابی به سلول ها از آن استفاده می کند ، منتشر کرده اند. این عکس که با استفاده از یک روش برنده جایزه نوبل انجام شده می تواند به پیشرفت درمان یا واکسن کمک کند.

کروناویروس جدید با نام رسمی ( SARS-CoV-2) بیش از 75000 نفر را آلوده کرده و از زمان ظهور آن در اواخر سال میلادی 2019 ، حداقل 2000 نفر را کشته است. دانشمندان در تلاش درمان بیماران و جلوگیری از انتشار ویروس ، تصاویری را با استفاده از تکنیک Cryo-EM گرفته اند که به طور ویژه در این عکس روی گلیکوپروتئین اس ویروس که اجازه دسترسی به سلول ها را می دهد تمرکز کرده اند. امیدوارم درک این ساختار به محققان اجازه دهد سریعاً درمان را توسعه دهند.

 نقطه ضعف احتمالی کروناویروس

دانشمندان چند هفته پیش ژنوم ویروس را منتشر کردند و که با استفاده از آن تیم دیگری به سرپرستی دانیل وراپ در دانشگاه تگزاس ، آستین ، پروتئین های اس را ایجاد و تصفیه کردند. پروتئین اس به دنبال گیرنده ای روی میزبان گشته و به سلول مورد نظر متصل شده و با آن ترکیب می شود. اهمیت این پروتئین برای فرآیند انتقال بدان معنی است که مطالعه روی آن می تواند هدف خوبی برای درمان یا پیدایش واکسن باشد.

میکروسکوپ کریو الکترون؛ راه حلی برای دسترسی به نقطه ضعف این ویروس؟

این تیم برای تصویربرداری از ساختار پروتئین اس از میکروسکوپ کریو الکترون ، همچنین با نام علمی cryo-EM استفاده کردند. Cryo-EM فرآیندی است که به وسیله آن دانشمندان به سرعت یك مولكول را منجمد كرده و سپس آن را با الكترون بمباران کرده و بیش از 3000 تصویر دو بعدی از ویروس از زوایای مختلف ایجاد کردند؛ سپس برای بازسازی سه بعدی پروتئین این تصاویر را ترکیب کردند.

ساختار پروتئین S SARS-CoV-2 بسیار شبیه به SARS-CoV است ، ویروسی که در سال 2003، 8988 نفر را بیمار کرد. از نظر عملکردی هر دو ویروس به گیرنده ای یکسان (به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 یا ACE2 ) روی سلول های میزبان متصل می شوند . اگرچه تجزیه و تحلیل اولیه محققان نشان داد که پروتئین اس در کروناویروس جدید وابستگی بسیار بیشتری به این گیرنده دارد ، که شاید به همین دلیل است که ویروس جدید به راحتی گسترش می یابد ، اگرچه این فقط یک فرضیه است. این تیم همچنین گزارش داد که پادتن هایی در نظر گرفته شده برای ایزوله کردن پروتئین ویروس سارس 2003 به پروتئین اس کروناویروس جدید متصل نمی شوند ، به این معنی که پادتن هایی که برای مبارزه با سارس در نظر گرفته شده اند ، احتمالاً در تشخیص کروناویروس جدید موثر نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *