سازمان جهانی منکر معجزه گری هیدروکسی کلروکین در مقابله با کوید-19 شد

سازمان بهداشت جهانی آزمایشات روی داروی معجزه کرونا را به دلایل امنیتی به تاخیر انداخت.


سازمان بهداشت جهانی آزمایشات بالینی داروی هیدروکسی کلروکین را به دلیل نگرانی راجع به امنیت و سلامت شهروندان متوقف کرد‌. جای تعجبی ندارد که این داروی ضد مالاریا آن طور که ترامپ راجع به آن بازارگرمی کرده بود معجزه ای برای درمان ویروس کوید-۱۹ یا کرونا نخواهد بود. این در حالی است که سایر روشهای درمانی احتمالی در آزمایشات منسجم و به هم پیوسته این سازمان ، از جمله تجویز داروهای تجربی و داروهای مختلف HIV هنوز هم در حال مطالعه می باشند.

با این حال ، آزمایش هیدروکسی کلروکین به دلیل ظهور مطالعات جدیدی که مصرف این دارو را با افزایش خطر مرگ و میر قلبی در بیماران مبتلا به کووید 19 مرتبط می داند ، متوقف شده است. سومیا سوامیناتان ، دانشمند ارشد این سازمان افزود:

“مهم است كه قبل از تلاش برای بکارگیری این دارو، به جمع آوری شواهدی درباره كارآیی و ایمنی هیدروکسی كلروكین ادامه داد “


به گفته وی تنها در صورتی از این دارو برای درمان استفاده خواهد شد که ثابت شود بی خطر و کارآمد بوده و مرگ و میر و مدت بستری را بدون افزایش عوارض جانبی کاهش می دهد.

اگرچه هیدروکسی کلروکین برای بسیاری از بیماری ها از جمله مالاریا ، لوپوس و آرتروز درمانی بی خطر و مؤثر است ، اما اثرات احتمالی آن بر روی تاج رمان همچنان مورد مطالعه علمی است. اما این حقیقت ترامپ را از مداخله گری و نامیدن این روش درمان اثبات نشده به عنوان “تغییر دهنده بازی” در مبارزه با کووید-۱۹، متوقف نکرده است. البته این نخستین بار نیست که ترامپ ادعای دروغین و نسخه های خانگی را تجویز می کند.


جالب است بدانید در اوایل ماه می ، رئیس جمهور آمریکا ادعا كرده است كه در چند هفته گذشته حتی به عنوان یك اقدام پیشگیرانه خود اقدام به مصرف هیدروكسیكلروكین كرده است.

نقل قول مستقیم از ترامپ :


“من فکر می کنم خوب است ، داستان های خوب زیادی می شنوم. و اگر خوب نیست ، من به شما راستش می گویم. من نمی خواهم به این دلیل آسیب ببینم. “

ادعای ترامپ با بررسی وضعیت 96000 بیمار معتبر نیست

اگرچه این ادعا مطابق مطالعه روی 96،000 بیمار Covid-19 نیست که هفته گذشته در مجله خبری لنست منتشر شد. محققان دریافتند که خطر مرگ برای کسانی که هر ترکیبی از هیدروکسی کلروکین یا کلروکین (یک داروی ضد مالاریایی مشابه) را مصرف کرده اند ، به طور متوسط 35 درصد افزایش یافته است و خطر ابتلای آنها به تپش و نامنظمی ضربان قلب بیش از دو برابر شده است.
سایر آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ در نیویورک ، فرانسه و چین همچنین دریافتند که هیدروکسی کلروکین اساساً در برابر مبارزه با ویروس بی فایده است.


یک مطالعه مقیاس کوچک در فرانسه قبلاً ادعا می کرد این داروی ضد مالاریا یک درمان موثر علیه ویروس است. ولی پس از انتشار بیانیه اعلام کردند که این تحقیق نتوانسته است دقت و کارامدی یک آزمایش علمی را جامه عمل بپوشاند.
جالب است بدانید که ماه پیش که راجع به کارآمدی این دارو بحث و تحقیق صورت می گرفته دولت فدرال آمریکا در وب سایت “مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری” اعلام کرد که هیدروکسی کلروکین و کلروکین ” در حال آزمایشات درونکشتگاهی برای مقابله با کووید ۱۹ یا کرونا ویروس هستند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *