ثبت واضح ترین تصویر از سطح خورشید با تلسکوپ خورشیدی “اینویِی”

تصویری که مشاهده می کنید واضح ترین تصویر از سطح خورشید با تلسکوپ خورشیدی “اینویِی” است که طول آن 4 متر بوده و بالاترین وضوح را داراست.

با کیفیت ترین تصویر از سطح خورشید با تلسکوپ اینویِی

با این حال که خورشید نزدیکترین ستاره از منظومه شمسی به زمین است ، اما ماهیت آن پر از رمز و راز بوده و درک رفتارهای آن به ویژه رفتارهایی که در شکل گیری آب و هوای زمین نقش دارند دشوار است. اهداف اصلی تلسکوپ خورشیدی اینویِی تصویربرداری از میدان مغناطیسی خورشید با جزئیاتی بیشتر نسبت به گذشته است. این تلسکوپ واقع در جزیره ماوی،در پارک ملی هالیاکالایِ هاوایی است و به یک آینه 4 متری متکی است ، که بزرگترین آینه برای یک تلسکوپ خورشیدی محسوب می شود و به همین دلیل قادر به ثبت واضح ترین تصویر از سطح خورشید بوده است. بعلاوه این تلسکوپ به یک سیستم خنک کننده پیشرفته مجهز است تا از تمرکز بیش از حد نور و گرما جلوگیری کند. عدسی های به کار رفته در این سیستم تحریفات از جو را از بین می برد و دماسنج گنبدی شکل دمای اطراف تلسکوپ را کنترل کرده و مؤلفه ای به نام “توقف گرما” انرژی اضافی را فیلتر می کند.

واضح ترین تصویر از سطح خورشید

“مت مانتن” ، رئیس انجمن دانشگاه های تحقیق درباره نجوم ، که مدیریت تلسکوپ خورشیدی اینویی را بر عهده دارند ، در بیانیه مطبوعاتی اذعان داشت : “در هر نقطه از زمین ، ما می توانیم آب و هوا را با بالاترین دقت پیش بینی کنیم ولی این امکان هنوز برای فضای خارج از زمین وجود ندارد.”. بدین سبب یکی از اهداف اصلی تلسکوپ خورشیدی اینویِی بهبود پیش بینی وضعیت هوا است.

 

تصاویر ثبت شده گازهایی را نشان می دهند که در اطراف خورشید وجود داشته و گردش می کندو گرما در قسمت روشن هر سلول خورشیدی ، گازها را به سطوح بالایی رسانده و سپس آن را پخش می کند و در نهایت آنها را زیر خطوط تاریک به پایین هدایت می کند. جالب است بدانید مطبوعات رصد خانه خورشیدی ملی آمریکا اندازه هر سلول تقریباً را به اندازه ایالت تگزازس تخمین زده است. در لینک تصاویر حیرت آور از خورشید با دقتی بی سابقه فیلم روند وقایع بیش از 10 دقیقه را مشاهده خواهید کرد.

مانند سایر تلسکوپ ها در جزایر هاوایی ، تلسکوپ خورشیدی اینویِی با مقاومت محلی هاوایی ها روبرو شد ، زیرا محل آن قرار را زمین مقدس می دانند. با این حال بخش بزرگی از پیشرفت ساخت تلسکوپ خورشیدی اینویِی به صورت خصوصی انجام شد که دسترسی معترضان را دشوار کرد.البته این تصویر برای تحقیقات علمی مورد استفاده قرار نگرفته و ا طی شش ماه آینده این تلسکوپ آزمایش و کالیبره خواهد شد تا داده های این تلسکوپ را با داده های کاوشگر خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا (یا همان ناسا اوربیتر) ترکیب شده و تصویری کامل تر از چگونگی کار خورشید ترسیم کنند.

  • منبع: gizmodo.com
  • نویسنده: Ryan F. Mandelbaum

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *